تحول دیجیتالی چیست و چه زیرساخت هایی نیاز دارد؟

0 34

تحول دیجیتالی چیست؟ و اساسا برای تحقق این مفهوم به چه زیرساخت هایی نیاز است؟

در این ویدیو شاهد گفتگویی شنیدنی با صادق عبادالهی خواهیم بود تا با مفهوم «تحول دیجیتالی» بیشتر آشنا شویم.

واژه و یا مفهوم « تحول دیجیتالی » از بحث هایی است که این روزها مطالب زیادی را درباره آن می شنویم. در سخنرانی های مدیریتی و دولتی به طور مکرر به آن پرداخته می شود. اما برای بهره مندی کشور از مزایای این مفهوم، می بایست گام هایی اجرایی در جهت تحقق آن برداشته شود. 

مفهوم عملی تحقق «تحول دیجیتالی» یعنی رشد و بهبود سه محور اصلی در هر سازمانی که به آن جامه عمل بپوشاند:

  • بهبود تجربه مشتری
  • تعالی در فرآیندهای عملیاتی
  • بازآفرینی مدل کسب و کار

نیازمندی های اجرایی برای تحقق مفهوم تحول دیجیتالی

اما اساساً برای تحقق مفهوم «تحول دیجیتالی»، کشور به دو پایه بنیادی نیاز دارد:

  • استراتژی ورود به تحولات دیجیتالی
  • زیرساخت های لازم برای ورود به این مرحله

این دو مقوله در بحث تحقق تحول دیجیتالی مانند دو‌بال یک پرنده هستند. بال هایی که بدون وجود هر یک، این پروژه مهم اجرایی نخواهد شد. زیرا اگر زیرساختی برای اجرای استراتژی های ورود به این تحول وجود نداشته باشد، عملا کاری نیز از پیش نخواهد رفت و ممکن است این تب داغ نیز پس از مدتی فروکش کند.

یکی از زیرساخت های اساسی در این حوزه، وجود مراکز تعامل و تبادل اَپی ها است. اَپی ها امروزه به عنوان یکی از ارکان دنیای دیجیتال شناخته می شوند. از اینرو، به عقیده برخی از کارشناسان، مارکت ها و وب سایت هایی مانند “اَپی اکو” جزو زیرساخت های لازم در این حوزه به حساب می آیند.

 

مفهوم واژه «اَپی» چیست؟ و منشا آن از کجاست؟

واژه “اَپی“، تلفظ اختصاری کلمه “ای پی آی” یا “api” است، و تنها برای تلفظ ساده تر این اصطلاح ساخته شده است. البته لازم است که بگوییم انتخاب این کلمه، با مشورت گروه های تخصصی توسعه دهندگان و گروه ارائه دهندگان وب سرویس انجام گرفت. از این قبیل کلمات در قبل هم وجود داشته است. مانند کلمه سئو که مخفف کلمه “اس ای او” یا “seo” می باشد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.