مفهوم اقتصاد API به زبان ساده

0 78

مفهوم اقتصاد API یا «ای پی آی اکونومی» چیست؟

 

در این ویدیو آقای صادق عبادالهی، کوفاندر اَپی اِکو، اولین API مارکت ایرانی برای ما درباره مفهوم اقتصاد API توضیح می دهد.

در سال های اخیر شاهد بحث های جدیدی در مجامع علمی و کنفرانس های بین‌ المللی بوده ایم که تعاریف و مفاهیم جدیدی را به دنیا ارائه کرده اند. واژه‌ “اقتصاد اَپی (api) یا ” اقتصاد ای پی آی ” مخصوصا در بحث « تحول دیجیتالی » یکی از پر تکرار ترین واژه هایی است که درمورد آن صحبت می شود. تعریف کلی “اقتصاد اَپی” پیرامون بازاری است که به واسطه استفاده از وب سرویس ها و یا api ها می تواند شکل بگیرد.

 

اَپی . نسل سوم IT

 

تا به امروز دنیای آی تی شاهد سه نسل مختلف از این فناوری بوده است. نسل اول، همان فضای دات کام (com.) بود. و پس از آن نسل بعدی یعنی نسل وب ۲ (www2) با ورود شبکه های اجتماعی و سوشال نتورک ها پا به عرصه دنیای دیجیتال گذاشت. و امروز هم نسل سوم یا وب ۳ در حال شکل گیری است. در این نسل، فناوری های هوش مصنوعی به حد به بلوغ خود نزدیک می شوند. API  یکی از اصلی‌ ترین و مهمترین عوامل رسیدن به بلوغ در نسل سوم هستند. حضور روز افزون و افزایش کاربرد اپی ها، موجب ایجاد مفهوم جدیدی با عنوان اقتصاد اپی شده است . 

در واقع، همین اهمیت بسیار بالای حضور اَپی ها و تاثیر گذاری آنها در روند فناوری است که موجب ایجاد یک اقتصاد (بازار) جدید با محوریت ای پی آی ها شده است. کارشناسان این حوزه به تمام استارتاپ ها، شرکت های توسعه دهنده نرم افزار و برنامه نویسان توصیه می کنند که به طور جدی تری به موضوع اَپی ها بپردازند و به آنها اهمیت بیشتری دهند. بهترین راه مشارکت در این بازار نوپا، استفاده و بکارگیری اَپی های ارائه شده توسط شرکت های بزرگ می باشد. البته تولید کنندگان داخلی نیز از این پس علاوه بر ارائه نسخه های جدید نرم افزار های خود، باید اَپی آن را نیز برای استفاده کاربران مهیا کنند.

در حال حاضر نزدیک به ۹۰٪ از راه های کسب درآمد، در بازارهای برنامه نویسی کشورهای توسعه یافته، متعلق به API می باشند.

 

ویدئو مفهوم اقتصاد API گفتگو با صادق عبادالهی در نمایشگاه الکامپ با محوریت زیر ساخت تحول دیجیتالی. 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.