آموزش وب سرویس – قسمت اول – API چیست و چه کاربردی دارد؟

0 35

API چیست و چه کاربردی دارد؟

در این مجموعه یازده قسمتی، توضیحات مفصلی درباره اَپی ها (ای پی آی یا وب سرویس ها) داده شده است. شما با تماشای این مجموعه، اطلاعات بیشتری را درباره وب سرویس ها و بازارهای مربوط به آنها بدست خواهید آورد. پس ما را تا پایان این سری از ویدیو کلیپ ها دنبال کنید و به طور کامل با مفاهیم زیر آشنا شوید:


  • مفهوم دقیق API چیست و چه کاربردی دارد؟

این بخش، موضوعات بنیادی و تعاریف اصلی ای را پیرامون اَپی (api) ها مطرح می کند که برای فهم کامل این مجموعه نیاز به درک درست آنها دارید.

  • چرا باید روی API (ای پی آی) ها سرمایه‌ گذاری شود؟

سرمایه گذاران اَپی ها، می بایست هم توسعه دهندگان و هم ارائه دهندگان وب سرویس ها باشند.

 

  • چطور یک اَپی (وب سرویس) را به یک محصول تبدیل کنیم؟

خیلی از سازمان ها به اَپی ها به چشم یک محصول نگاه نمی کنند، که کار خیلی اشتباهی است. در این بخش نحوه تبدیل یک اَپی به محصول را یاد می گیریم.

 

  • چطور می توان یک اَپی را ایمن کرد؟ 

هکرها همیشه دنبال رابط های نرم افزاری می گردند که از طریق آنها کار خود را انجام دهند. پس فارق از کاربرد اَپی، بحث امنیت آن بسیار مهم است. 

 

  • طراحی اولیه یک اَپی می باید چگونه باشد تا مخاطبان بیشتری جذب آن شوند؟ 

در حقیقت برای جلب رضایت توسعه دهندگان، اَپی نیاز به طراحی اولیه خوبی دارد.

 

  • چگونه یک اَپی بسازیم؟ و چگونه اپی را مصرف کنیم؟ 

در این بخش مراحل اجرایی ساخت یک اَپی مفصلا توضیح داده می شود‌.

 

پس تا پایان همراه ما باشید…

 

قسمت اول:API چیست و چه کاربردی دارد؟

در این قسمت مفاهیم زیر به طور مفصلی توضیح داده شده است:

 

 

API چیست و چه کاربردی دارد؟

  • اپی یک رابط کاربری مانند اپلیکیشن های معمولی ای می باشد که عموم مردم از آن استفاده می کنند. اما تفاوت اصلی اَپی با اپلیکیشن، در شخصیت کاربر آن است. کاربران اپلیکیشن ها انسان ها می باشند، اما کاربران اَپی ها، ماشین ها هستند. به عبارتی دیگر، اَپی، یک رابط کاربر برای ماشین است.

 

مفاهیم کلیدی در اَپی ها:

 

  • مفهوم اَپی مانند مفهوم “قرارداد” است. به این معنی که اَپی دو طرف “ارائه دهنده” و “مصرف کننده یا توسعه دهنده مصرف کننده” را تحت شرایط، استاندارد ها و تعاریف خاصی، با هم مرتبط می کند.

 

  • ارائه دهنده اَپی: ارائه دهنده اَپی، شخص یا شرکتی است که خدمات خاصی را ارائه می کند. این شرکت یا شخص برای ارائه این خدمات، یک اَپی طراحی کرده و آن را در اینترنت در دسترس کاربران خود قرار داده است. ارائه دهنده اپلیکیشن می تواند عملکردهای خاصی از اپلیکیشن خود را به یک‌ اَپی بسپارند. برای مثال، شرکت گوگل به کاربران خود خدمات نقشه را ارائه می کند و برای ارائه این سرویس به اپلیکیشن ها، اپی گوگل مپ (google maps api) را عرضه کرده است.

 

  • مصرف کننده (کاربر) اَپی: مصرف کنندگان اَپی ها، توسعه دهندگان نرم افزارهایی هستند که می خواهند اپلیکیشنی را براساس یک اَپی و یا بر پایه نیاز روز مردم، برای کاربران خود طراحی کنند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.